Kada su jednokratne pelene stupile na scenu, mame su se nazigled preporodile. Prestalo je doba svakodnevnog opkuhavanja i peglanja pelena, procurivanja mokraće na sve strane. Jednokratne pelene ste samo kupili, promijenili bebu, prljavu pelenu bacili u smeće i gotovo. Ali da li ste se ikad zapitali da li je to stvarno dobro?
Na taj način generirate hrpu gotovo nerazgradivog smeća što je ekološki neprihvatljivo - mi našu planetu ostavljamo svojoj djeci i unucima u naslijeđe. Kuća od takvog svakodnevnog smeća smrdi toliko da vas gosti izbjegavaju. Svaki mjesec račun vam se sve više tanji jer doslovno novac bacate u smeće. Dijete vam često ima crvenu guzu ili se ne može riješiti osipa iako koristite sto i jednu preskupu kremu...
Korištenjem platnenih pelena
- Čuvate svoj budžet
- Uz troškove održavanja platnenih pelena i uz odabir trenutno najskupljih dostupnih opcija potrošiti ćete upola manje nego za jednokratne pelene (izračun rađen na bazi od 2 godine pelenašenja za 1 dijete, za dulje razdoblje je i ušteda veća).
- Pelene se mogu koristiti za minimalno tri razdoblja pelenašenja, tj. za troje djece. Nakon prvog, svako sljedeće pelenašenje je skoro pa besplatno jer koristite postojeće pelene. Dakle za dvoje djece se 4 puta više novca potroši na jednokratne nego na platnene pelene.
- Ja sam počela s najjeftinijom varijantom - tetranjem i potrošila manje od 1000kn na apsolutno sve što mi je trebalo za čitavo vrijeme pelenašenja djeteta! To je nekoliko puta manji trošak od jednokratnih pelena.
- Izračun:
- Platnene pelene
- Jednokratne pelene
- održavanje kroz dvije godine (pranje/sušenje) – 600-1400 kn
- ukupno trošak od 2100-3400 kn
Ušteda je 5100-6400 kn
Razlika u cijeni i količini između jednokratnih i platnenih pelena
- Ekološki gledano, 5000 jednokratnih pelena koliko jedno dijete iskoristi u dvije godine, naprave jednu tonu otpada koji se razgrađuje dulje od 500 godina i čini treći po redu u količini artikala u udjelu ukupnog otpada (preuzeto od Vila Sunčica)
- Često mame s osipima kad dođu doktoru dobiju preporuku da bar na kratko dok ne prođe osip prijeđu na platnene pelene. Koža bebe u platnenoj peleni diše, a također nema ni štetnih kemikalija prisutnih u jednokratnim pelenama poput sodium polyacrylata, dioxina i TBT-a.
- Temperatura koja se razvija u jednokratnim pelenama je viša nego kod platnenih te zbog toga jednokratne pelene mogu izazvati neplodnost kod muške djece. To također znači da je u vrućim danima djeci u jednokratnim pelenama manje ugodno zbog više temperature unutar pelene.
- Platnene pelene dolaze u toliko boja i dezena da nećete moći vjerovati svojim očima. Jednako je kao da idete kupovati odjeću, na odabir su vam razni dezeni - za curice, dečke ili univerzalni. Osim toga i razni krojevi, recimo za curice se mogu došiti i volančići pa preko ljeta beba kao da trči u suknjici.
- Dijete ima na izbor dezene pa može i samo birati koju će pelenu sljedeću nositi
Šarenilo i guza koja čeka koja je pelena sada na redu
- Dijete je svjesnije obavljanja nužde jer osjeća kada se pomokri ili pokaki te zbog toga shvaća kad treba obavljati nuždu
Nadam se da su vam ove riječi pomogle u donošenju ispravne odluke za Vas i Vaše dijete.
Do čitanja,
Illy
Nema komentara:
Objavi komentar